Kranio-sakral-behandling i Meditativ form
Behandlingen med Kranio-Sakral metodeden er meget blid, men en dybdegående behandlings form der arbejder med sammenhæng mellem krop, sind og ånd. Cerebrospina-lvæsken (hjerne- og rygmarvsvæsken) vil under behandlingen komme til at flyde mere frit. Kranio-Sakral behandlingen vil give en afspændt følelse i leddene mellem knoglerne. Det vil hjælpe kroppen til at fungere bedre efter symptomer med stress, hovedpine og andre blokeringer omkring hoved, hvirvelsøjle og bækken.
Behandlingen foregår hvor du ligger fuld påklædt på ryggen og modtager behandlingen. Jeg vil udføre Kranio-Sakral behandlingen meget nænsomt med hænderne, oppe ved hovedet, midt på kroppen og nede ved fødderne. Du vil føle at du bliver dybt afslappet i hovedet og resten af kroppen.

Priser
- Behandlingen tager 30 min: 250 kr
- Ved køb af klippekort til 5 gange: 1100 kr
- Kranio-sakral terapi kombineret med Meridianterapi 50 min.: 430 kr
Jeg er har taget dette kursus ved Kranio-Sakralbehandler Ketty Gamborg Lauridsen. Se mere her: www.denblaaklinik.dk
Har du yderligere spørgsmål er du meget velkommen til at kontakte mig


Hanne Thomsen, Balancestep
Jeg vil ikke undvære de ugentlige træninger hos Hanne:
Jeg har dyrket pilates i flere år hos Balancestep. I 2011 fik jeg 2 brud på rygsøjlen som har givet nogle begrænsninger, så i de perioder hvor jeg ikke dyrker pilates er ryggen ikke så smidig. Jeg vil ikke gerne undvære de ugentlige træninger hos Hanne, da de ud over at være gode for min ryg også gør at resten af kroppen bliver styrket og er smidig.